logo

Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.
hello@youremail.com
+1234567890
Görüntü İşleme Teknolojilerinde Sektöründe Lider Çözüm Ortağınız
Müşterilerimizin görsel bilgileri kullanmalarına yardımcı olan derin öğrenme tabanlı bilgisayarla görme çözümleri geliştiriyoruz

Görüntü İşleme Teknolojilerinin hangi alanlarda kullanılabileceğini öğrenmek için, sayfamızdan bilgi alabilirsiniz

Görüntü İşleme Teknolojileri ile Dünya Standartlarında Çözümler Üretiyoruz

Görüntü İşleme, görüntüyü dijital form haline getirmek ve bazı işlemleri gerçekleştirmek için geliştirilmiş, spesifik görüntü elde etmek veya ondan bazı yararlı bilgiler çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir.

Görüntü İşleme Teknolojileri ile, gördüğünü anlayabilen akıllı bilgisayar sistemlerinin geliştirilmesi ana çalışma alanımızdır. Üzerinde çalıştığımız konular arasında, yüz tanıma, plaka tanıma, 3-Boyutlu yüzey geometrileri ve görüntü sıkıştırma yazılımları yer almaktadır.

Görüntü İşleme, Görsel Bir Sanattır…

Görüntü İşleme Çözümlerimiz ile robotik görme işlemlerinden, sağlık uygulamalarına bir çok alanda çözümler üretiyoruz. Görüntü sistemleri sayesinde girişler ve çıkışlar artık hatasız. İster kod tarama veya handling işlemleri sırasında konum ve kalite kontrolü olsun, endüstriyel görüntü sistemler proseslerinizi ve süreçlerinizi en iyi şekilde izler. Ürün kalitesini sabit tutarak proseslerinizi optimize etmek, hata kaynaklarını önceden ortadan kaldırmak veya hızlı hareket dizilerini daha net tasarlamak istiyorsanız, o zaman görüntü tanıma çözümlerimizle alakalı bizimle iletişime geçin.

Computer Vision(Bilgisayarlı Görme), Image Processing (Resim İşleme) Konularında her türlü projeniz için profesyonel ekibimizle hizmetinizdeyiz

Görüntü İşleme Ne Demek ?

Görüntü İşleme, görüntüyü dijital form haline getirmek ve bazı işlemleri gerçekleştirmek için geliştirilmiş, spesifik görüntü elde etmek veya ondan bazı yararlı bilgiler çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin girdisi video kesiti ve ya fotoğraf gibi bir görüntüdür. Çıktısı ise görüntünün istenilen ya da dikkat edilmesi gereken bölümüne karşılık gelir.  Genellikle Görüntü İşleme sistemi, önceden belirlenmiş sinyal işleme( Signal Processing ) yöntemlerini uygularken görüntüleri iki boyutlu sinyaller olarak ele alır.

Görüntü İşleme Teknolojilerinin Amacı Nedir ?

Görüntü işlemenin amacı 5 gruba ayrılmıştır. Onlar:

1. Görselleştirme – Görünmesi zor nesneleri gözlemleme
2. Görüntü keskinleştirme ve restorasyon – Gürültülü görüntüleri iyileştirme
3. Görüntü alımı – İlgi çekici ve yüksek çözünürlüklü görüntü arama
4. Desen Tanıma – Bir görüntüdeki çeşitli nesneleri tanımlama.
5. Görüntü Tanıma – Bir görüntüdeki nesneleri ayırt etme.

Görüntü İşleme Nasıl Çalışır

Bir resmin iki boyutlu yani x ve y koordinatlarından oluşan bir veri dizisidir. Görüntü işlemede bir resim fonksiyon olarak ele alınır ve iki boyutlu bir dizi oluşturulur. Oluşturulan veriler bilgisayar tarafından sinyale dönüştürülür. Sesin nasıl ki bir sinyal seviyesi varsa, resim de bu diziler sayesinde sinyal olarak işleme alınırlar. Görüntü işlemede esas gerçekleştirilen unsur, sinyallerin program aracılığıyla yorumlanmasından ibarettir.

Görüntü İşleme Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Görüntü işleme teknikleri birçok alanda kullanılır. Görüntü keskinleştirme ve kurtarma, medikal alanlar, video işleme, mikroskopik görüntüleme gibi alanlar sayılabilir.

Medikal alanında kullanılan görüntüleme yöntemleri Gamma-Ray görüntüleme, PET taraması, X-RAY görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, UV görüntüleme olarak sayılabilir. Bu görüntüleme tekniklerinde görüntü işleme kullanılır.

Günümüzde 4k videolar canlı olarak yayınlanabiliyor. Görüntü işleme kullanılarak geliştirilen sıkıştırma algoritmaları sayesinde bu mümkün oluyor. Sıkıştırma algoritmaları olmasaydı ham görüntü verileri ile şu anda yaygın olan medya yayıncılığı çok daha zor olabilirdi.

Robotik alanında da görüntü işleme yöntemleri kullanılır. Robotların etrafıyla iletişim içerisinde olması sağlanır yani görüntü işleme teknikleri ile robotun gözü olur. Örnek olarak otonom araçlar kırmızı ışık mı yeşil ışık mı yandığını görüntü işleme yöntemleri kullanarak kontrol eder yada üretimden çıkan ürünlerin kalite kontrolü robotlar sayesinde yapılabilir.

Görüntü İşleme Yapılırken Hangi Teknolojiler Kullanılıyor ?

Görüntü İşleme Teknikleri ile çalışılırken c, c++, python gibi yazılım dillerinin yanı sıra amaca uygun çeşitli kütüphanelerde kullanmatayız.

Görüntü işleme projelerinde kullanacağımız kütüphaneyi yaptığımız projenin amacınıza uygun olarak yaptığımız analiz çalışmanın sonrasında karar veririz. OpenCV gibi populer kütüphanelerin yanı sıra ihtiyaca uygun olarak MATLAB, Halcon, OpenFrameworks, CIMG, Fiji gibi kütüphaneleride projelerimizde kullanmaktayız.

Ayrıca Derin Öğrenme (Deep Learning) algoritmalarınıda projelerimizde yoğun olarak kullanmaktayız.

Görüntü İşleme Teknolojilerinin Kullanım Alanları

Ürün Sayma ve Hata Tespiti

Uydu Görüntüleri Üzerinde Nüfus Yoğunluğu, Çevre Kirliliği Ve Benzeri Çevresel Şartların Tespiti

Kalite, Doğruluk ve Yüzey Analizi

Askeri Endüstri (Denizaltı Sonic Dalga Taramaları), Sualtı Görüntüleme

Robot Kol Yönetimi

Eksik, Hatalı Parça veya Üretim Kontrolü

Robotik, Trafik, Astronomi, Radar, Gazete Ve Fotoğraf Endüstrisi Uygulamaları

Fizik, Sanat, Biyomedikal Alanlar

Uzaktan Algılama Uygulamaları

Uydu Görüntüleri Üzerinde Hava Gözlem ve Tahmin Uygulamaları

Görüntü İşleme Konularında Uzman Ekibimizle Hizmetinizdeyiz

Görüntü İşleme Teknolojileri İle Alakalı İhtiyacınız İçin, Her Türlü Projenizde Alanında Uzman Ekibimizle Hizmetinizdeyiz

Projelerinizdeki İhtiyaçlarınız İçin Bizimle İletişime Geçin